RİZE GEZİLECEK YERLER
Rize'de gezilecek yerler

Karadeniz’in yayla hayatına, doğasına, geleneksel mutfağına şahit olmak ve belki de bir sırt çantasıyla yola çıkıp yayla yayla gezmek istiyorsanız; Rize sizin için Karadeniz’deki en doğru adres.Peki Rize’de nerelere mi gitmeli Rize’de gezilecek yerler hakkında öneriler neler ?


Rize’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listemizde hem Rize şehir merkezinde olan yerleri hemde şehrin çevresinde gezilecek yerler hakkında detaylı bir liste sunuyoruz.Listemizde Rize’de gezilecek yaylalar hakkında bilgilerde mevcut.Karadeniz’in bu harika şehrinde güzel bir gezi geçirmenizi dileriz.İşte Rize’de görülmesi gereken yerler listemiz;Rize’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Rize Kalesi

Rize Kalesi

Çok iyi korunamadığı için tam anlamıyla artık orijinal halini koruyamasa da Rize’ye baştan sona bir bakış atmak için ilk gideceğiniz yer Rize Kalesi olabilir. Kaleye çıkıp, enfes Karadeniz çayını Rize manzarasına karşı yudumlayabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Rize Fırtına Deresi

İzlemesi, yüzmesi ve sesini dinlemesi bile size inanılmaz anlar yaşatabilir. Ayrıca sezonunda gidebilirseniz Fırtına Deresi üzerinde profesyonellerle birlikte rafting yapma şansını bulabilirsiniz.

Fırtına Deresi’nin ayrıcalıklı olmasının nedenlerinden birisi de üzerinde bulunan kemer köprülerdir. Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsü gibi oldukça ilginç ve tarihi değeri olan bu köprülerin üzerine çıkıp da Fırtına Deresi’ni de izleme şansınız var.

Ayder Yaylası

Ayder yaylası resimleri

Rize’de gezilecek yerler listemizde bir başka durağımız Ayder Yaylası oluyor.Karadeniz’e gittikten sonra yayla havası almadan geri dönmek olmaz. Hele bir de yaz aylarında tam festival zamanlarında gitmişseniz Ayder Yaylası sizi sarhoş eder ve her sene tekrar gelmek için büyük sözler verdirtir.

Muhteşem doğası ve lezzetli yemeklerini yemek için gelenlerin yanında burada bulunan kaplıcalar için de gelen binlerce kişi vardır. Belki seyahatinizi uzatacak olursanız bu şifalı sulardan da faydalanabilirsiniz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’ye geldikten sonra Ayder Yaylası’nı görmemek olmaz. Ancak Rize için Ayder Yaylası ne ise, Ayder Yaylası için de Kaçkar Dağları Milli Parkı odur. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bir bitki örtüsü ve doğa, doğal ortamları korunduğu için yaşamlarını sürdürebilen geyik, tilki, yaban horozu ve belki de ayılar. Eğer bir rehber eşliğinde gezecek olursanız sırf bu Park için bile Rize’ye yerleşme planları yapmaya başlayabilirsiniz.

Rize Müzesi

Rize Müzesi

Rize tarihi hakkında bira bilgi sahibi de olabilmek için Sarı Ev olarak da bilinen binada yer alan müzeyi ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde ise Rize ve çevresinden gelen arkeolojik eserler, sikkeler ve el yazması eserler bulunmakta.

Rize Yaylaları

Rize’de gezilecek yerler arasında Rize yaylaları önemli bir yere sahip.En çok bilinen yaylalardan birisi olan Ayder Yaylası mutlak görülmesi gereken en güzel yaylalardan birisi ancak, tek değil tabi;

Çağrankaya Yaylası

Rize Çağrankaya Yaylası

Kışın ulaşıma kapalı olduğu için sadece yazlıktır.

Ovit Yaylası

Rize Ovit Yaylası

Özellikle bisikletçiler için müthiş bir tırmanış rotasıdır.

Hazindak Yaylası

Rize Hazindak Yaylası

Kamp yapılabilecek bir alanı da bulunan yayla, insan elinin en az değdiği yaylalardan birisi olarak bilinir.

Gito Yaylası

Rize Gito Yaylası

Bazen o kadar çok sis iner ki, bulutlar yere indi zannedebilirsiniz.

Avusor Yaylası

Rize Avusor Yaylası

Fırtına Vadisi’nde yer alan 3 laz köyünün kullandığı yayladır ve yaylacılık kültürünün en sıkı şekilde devam ettiği yaylalardan birisidir.

Kavrun Yaylası

Rize Kavrun Yaylası

Geceyi burada geçirdiğiniz takdirde müthiş bir yıldız şovuna tanıklık edebilirsiniz. Gittiğiniz takdirde burada laz böreği ve mıhlama yemeden de dönmeyin.

Samistal Yaylası

Rize Samistal Yaylası

Bir çok Karadeniz Türküsü’ne de konu olmuş eşsiz güzellik.

Elevit Yaylası

Rize Elevit Yaylası

En sessiz, en sakin yaylalardan birisi olmasına rağmen imkanları geniştir. Her Ağustos 26’da da şenlikler düzenlenir.

Anzer Yaylası

Rize Anzer Yaylası

Meşhur anzer balının geldiği yayladır. Gidecek olursanız bal almadan dönmek olmaz.

Rize’de gezilecek yerler yazımızda Rize yaylalarına da kısaca yer verdik.Sizlerde Rize seyahatlerinizi veya Rizede gezilmesi gereken yerler hakkında ki önerilerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

10. Verçenik Dağı Gölleri / Çamlıhemşin

Verçenik Dağı Gölleri / Çamlıhemşin

Doğu Karadeniz'de Kaçkar Dağları'ndaki yayla ve göllere ilgi her geçen yıl artıyor. Doğal güzellikleri ile dikkati çeken Verçenik Dağı'nın çevresinde irili ufaklı çok sayıda göl bulunuyor. Verçenik Gölü'nün yanı sıra Buzlu Göl, Adalı Göl, Kara göller, Kapılı göller, Atmeydanı, Tatos, Sarinçof ve Çermeşk gölleri, bunların arasında en çok bilinenleri.

9. Pikeli Mağrası / İyidere

Pikeli Mağrası / İyidere

Mağaranın şu ana kadar geziye açılan bölümün uzunluğu 1500 metreyi geçmiş olup çalışmalar devam etmekte.

Mağara insan eliyle yapılmış olup; bölge halkı tarafından pileki taşı çıkartılmak için M.Ö. 2300'li yıllradn son 30 yıla kadar kullanılmıştır. Ancak, teknolojinin gelişmesi ve alışkanlıkların değişmesi nedeniyle artık buradan taş çıkartılmıyor.

Mağaranın içinde bir çok tünel, tünellerin sonunda da boşluklar, boşlukları takip eden tuneller, kuyular ve göller bulunmaktadır.

8. Mize Yaylası / İkizdere

Mize Yaylası / İkizdere

Rize Rüzgarlı Köyü ve Devamında Mize Yaylası Tarkanın Köyü Olarakda Bilinir.

7. Kıbledağı / Güneysu

Kıbledağı / Güneysu

Kıble dağı rizenin güneysu ilçesinde bulunan bibleye paralel bir dağımızdır. Kıble dağı Osmanlı zamanından beri bilinip kıble dağı olarak isimlendirilmiştir. Kıble dağında Osmanlı zamanından kalma küçük bir ibadet hane vardı Zengin vatandaşlarımızın bir araya gelip kıble dağının zirvesi olan rakımı 1800 metre yüksekliğe Osmanlı mimarisi yeni bir cami inşa etmiştir. Mimari olarak istanbulda bulunan osmanlı eserlerinden esinlenilmiş ve birebir inşa edilmiştir. Kıble dağının çevresinde yerli insanlar kendilerine yayla evi denilen evler inşa etmiş ve burada yaşamaktadırlar. 

6. Makrevis Köyü / Çamlıhemşin

Makrevis Köyü / Çamlıhemşin

Çamlıhemşin ilçesinde, ormanlarla ve sislerle kaplı dik bir dağın yamacında bulunuyor Makrevis Mahallesi. Dağ yamacı deyince sanki ulaşılmazmış gibi geliyor ama araçla çıkılabiliyor Makrevis Mahallesi'ne.

Şimdiki adı Konaklar olan Makrevis Mahallesi, isminden de anlaşıldığı üzere konaklarıyla ünlü. Hatta Karadeniz'in en gösterişli evlerinin 10-15 tanesi burada bulunuyor. Bu görkemli konaklar, 1880 – 1914 yıllarında Rusya gurbetinde kazanılan paralarla inşa ettirilmiş. Hepsinde de Rus antikaları, Petersburg işi çini sobalar ve ithal camlar yer alıyor. Hatta bazılarında piyano bile bulunduğu söyleniyor.

5. Dereköy / İkizdere

Dereköy / İkizdere

Dereköy, Rizenin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür.

4. Huser Yaylası / Çamlıhemşin

Huser Yaylası / Çamlıhemşin

Huser Yaylası Açaba (Bucak) ve Çingit (Uğrak) Köylüleri'nindir. Sadece Açaba'lılar yaylacılık yapmaktadırlar. Huser yaylası Ayder'in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder'e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları'nın eşşiz manzarasını görme imkânını sizlere sunuyor. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde katılımcıların en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele birde hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları'ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları'na kadar kesintisiz bir manzara. Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, Arkanızda Karadeniz sahil şeridi. Karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, Yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder'den günübirlik gezi için mükemmel bir rota. Elektrik 1 2 evde güneş enerji sistemi ile elde edilmektedir. Turkcell Vodafone yaylanın her yerinden çekiyor.

3. Bulut Şelalesi / Çamlıhemşin

Bulut Şelalesi / Çamlıhemşin

Türkiye’nin en yüksek şelalesi unvanını taşıyan Bulut’a, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 11, Ayder Yaylası’na ise 7 kilometre mesafede bulunan Kaplıca köyü Tolikço Mahallesi'nden 2 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor. Yaklaşık 250 metrelik bir yükseklikten dört kademede düşen şelalenin tamamını görmek neredeyse imkânsızdır. Sisin olmadığı günlerde bile şelalenin tepesi bulutlarla yarışıyor. Bulut Şelalesi’nin döküldüğü Tar Deresi’nin maceralı yolculuğu Kaçkar Dağları’nın yamaçlarından başlıyor. 

2. Akçaağıl Gölü / Anzer

Akçaağıl Gölü / Anzer

Dünyaca ünlü balıyla bilinen Anzer, derin bir vadi yatağına konumlanmıştır. Yaylaya ulaşmak için İkizdere-İspir yolunu takip ederek Dereköy’den sonra sağa yöneliyorsunuz. 21. kilometrede sağdaki Meles Vadisi’ne girerseniz tarihi Çifteköprü ile Kaban Şelalesi’ni görebilirsiniz. Tekrar kavşak noktasına geri dönerek ilerlemeye devam edebilirsiniz. Diktaş (İksenit) Köprüsü’nde vereceğiniz fotoğraf molasının ardından, Kabahor Deresi’nin bir sağına bir soluna geçen rota, ağaçların bittiği noktada Anzer Yaylası’na erişecektir.

Vadi sonunda yer alan Büyük Akçaağıl Gölü ile Kürdün Yurdu Yaylası yolundan erişilen Dipsiz Göl, bu rotanın sürprizleri arasındadır. Akşam Anzer Yaylası’nda konaklayabilirsiniz. İsteyenler ertesi gün 34 kilometrelik bir yolla Kürdün Yurdu Yaylası üzerinden Uzungöl’e (Trabzon) geçebilirler.

1. Ağaran Şelalesi / Çayeli

Ağaran Şelalesi / Çayeli

Rize Merkez'e 30 Km mesafedeki Ağaran Şelalesi  yaklaşık 50 m yükseklikten dökülmekte. Ormanlık bir vadi sonundaki Ağaran Şelalesi, yürüyüş yapmak isteyenler ve doğal ortamda zaman geçirmek isteyenler için de uygun bir yer. Ancak  şelalenin döküldüğü uçurumun üst kısmına, şelanenin yakınındaki yürüme parkurundan  çıkarak,  suyun kayaları aşındırmasıyla oluşturduğu doğal göletlerde yüzmeyi tercih edenler daha şanslılar.

Rize Ağaran Şelalesine Nasıl Gidilir :  Şelaleye, sahilden sonra büyük bölümü beton, bir kısmı da toprak yolla ulaşılıyor. Ağaran Şelalesi, Rize merkeze 30, Çayeli ilçesine ise 12 kilometre uzaklıkta Sırtköy sınırları içinde bulunmakta.